444 54 70 - info@plantus.com.tr Doğanın Laboratuvarından.

SIK SORULAN SORULAR

Ayurveda 5000 yıllık çok eski kapsamlı bir terapötik sistemdir. Kendisini, Çin ve klasik batı ilaçlarını çıkardığından ilacın kaynağı olarak görmektedir. İsmi Sanskritçe'den gelir (Ayus - Hayat, Veda - Bilgi). Dünyadaki en kadim süregelen tedavi sistemi olarak kabul edilir.  

Evet, Plantus ürünleri WHO Ayurveda ve bitkisel ürün üretim kılavuzuna uygundur.

Bu ürünler Ayurveda'ya göre üretilmektedir. Ayurveda'da son 500 yıldır bitki karışımı güvenle kullanılmaktadır. Buna bilimsel olarak ‘poliherbal ayurveda formülasyonu’ denir.

Bitkilerin % 99’u yerel Türk bitkileridir. Kullandığımız bitkiler Türkiye Hükümeti ruhsat belgesine sahiptir.

Plantus; taksonomist, tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanı, kimyager ve eczacı tarafından yapılan titiz bir analizden sonra % 100 organik, ağır metal içermeyen, toksik olmayan ve güvenilir olan bitkileri kullanır.

Ayurvedik literatür Sharangdhar Samhita, daha iyi bir terapötik etki elde edebilmek için poliherbalizm kavramını vurgulamaktadır. Tek tek bitkilerin aktif fitokimyasal bileşenleri, istenen terapötik etkilere ulaşma konusunda yetersiz kalır. Birden fazla bitkinin belirli oranlarda birleştirilmesi, daha iyi bir terapötik etki meydana getirir ve toksisiteyi azaltır. (Pharmacogn. Rev. 2014 Jul-Dec; 8(16): 73–80. PMCID: PMC4127824 PMID: 25125878)

İlaçlar belirli prosedürlere göre hazırlanır ve uzman tavsiyesine göre uygulanırsa güvenlidir.

Evet güvenlidir, çünkü plantus Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) standardı olan en ünlü farmakopeyi ve formüleri takip eder. Ayurveda uzmanları bu ürünleri üretmektedir.

Hayır. Bu Ayurveda hakkında oluşan yanlış bir izlenimdir. Kendinize sormanız gereken soru şudur: Hızlı bir restorasyon veya sadece belirti ve semptomların bastırılmasını mı istiyorsunuz yoksa gerçekten dengesizliğin temelde yatan ana nedenini çözüp derinlemesine iyileşmeye mi çalışıyorsunuz? Aradığınız hızlı bir düzelme veya hızlı bir baskılama ise Ayurveda sizin için doğru yöntem değildir. Eğer dengesizliğin köküne ulaşmayı istiyorsanız, o zaman Ayurveda özellikle hızlı bir şekilde faydalarını göstermeye başlayacaktır.

Evet. Soğuk algınlığı, grip, kızamık, suçiçeği, kabakulak, viral hepatit (sarılık), viral menenjit vb. viral enfeksiyonlar Ayurveda ile çok iyi tedavi edilir. Allopatik sistem (Modern tıp), ikincil bakteriyel enfeksiyonu önleme amacıyla antibiyotik uygulaması dışında viral hastalıklar için iyileştirici bir tedaviye sahip değildir. 

Modern yaşamda enfeksiyonlar azalmış ve çeşitli alerjik bozukluklar yaygınlaşmıştır. Ayurveda, ürtiker, egzama, kontakt dermatit gibi çeşitli cilt hastalıkları gibi tüm alerjik hastalıklarda çok etkili bir tedavi sunar ve astım bronşitte inanılmaz derecede olağanüstü sonuçlar verir.

İlgili hekim tarafından aksi belirtilmedikçe, Ayurveda ilaçları genellikle allopatik ilaçlarla birlikte alınabilir. Hatta Ayurveda ilaçları kronik ve dejeneratif hastalıkların çoğunda allopatik ilaçlara yardımcı olarak kullanılmaktadır.

Üreticinin lisanslı olması durumunda ilaçlar güvenlidir. Eczane ve kabın etiketi; üretim tarihini, son kullanma tarihini, ilacın parti numarasını, dozu ve ilacın bileşenlerini ve gerekli uyarıları belirtmektedir.

Yaklaşık 50 yıl önce W.H.O. birinci basamak sağlık yaklaşımının kabulüyle herkes için sağlık hedefi ile birlikte Geleneksel Tıp programını benimsemiştir. W.H.O. Geleneksel Tıp konusunda açık fikirlidir. Bununla birlikte, yalnızca toksisitesi olmayan sağlam bilimsel kanıtlara sahip olan tedaviyi onaylar. Ayurveda W.H.O. tarafından usulüne uygun olarak tanınmaktadır.  

Bitkilerle tedavi hafiftir ve bu tedavi türü bitkisel tedavi olarak adlandırılır. Herhangi bir yan etkisi yoktur, çünkü bireyin vücut kimyasalları ile iyi uyumludurlar. Kolayca emilirler ve karakteristik özellikleri (kurutucu/ nemli, güçlendiri/yatıştırıcı vb.) nedeniyle, hastalığa bağlı olarak verilen durumda tedavi edebilecek tam olarak doğru bitkileri seçme imkanı vardır.