444 54 70 - info@plantus.com.tr Doğanın Laboratuvarından.

Kırmızı Yonca

(Trifolium Pratense)

Trifolium cinsinden bitkiler geleneksel tıpta birçok kültür tarafından kullanılmıştır. Türk halk tıbbında, örneğin, bazı Trifolium türleri balgam söktürücü, analjezik, antiseptik özellikleri ve romatizmal ağrıları tedavi etmek için kullanılır. Yüksek quercetin (kersetin) konsantrasyonu ve soya saponin oluşumu, bazı Trifolium türlerinin tohumlarını insan beslenmesinde kullanım için sağlık açısından faydalı fitokimyasalların potansiyel bir kaynağı haline getirir. Bununla birlikte, Trifolium pratense menopoz semptomlarının tedavisinde kullanımıyla ilgili araştırmalar nedeniyle popülerlik kazanmıştır.

Kaynaklar: Sabudak, T., & Guler, N. (2009). Trifolium L.–a review on its phytochemical and pharmacological profile. Phytotherapy Research: An International Journal Devoted to Pharmacological and Toxicological Evaluation of Natural Product Derivatives23(3), 439-446.

Kırmızı yonca (Trifolium pratense) ekstreleri, özellikle menopoz semptomlarının tedavisi için giderek daha popüler hale gelmektedir. Soya fasulyesine benzer bir fitoöstrojen kaynağı olarak bilinmesine rağmen, kırmızı yonca bir besin değil, tıbbi bir bitkidir ve geleneksel olarak uzun süre kullanılmamıştır. T. pratense, flavonoid bileşikleri kuersetin, taksifolin, taksifolin-O-heksos türevleri, hiperosit ve izokersitrin ve bazıları daha önce bitkinin toprak üstü kısımlarında açığa çıkarılan küçük miktarlarda diğer fenolik bileşiklerin varlığı tespit edilmiştir. Başka bir çalışmada, quercetin ve glikozitlerinin ana bileşikler olduğunu ortaya çıkmıştır; ek olarak, soyaasaponin I ve onun 22-O-glikozit, 22-O-diglikositleri ve astrogalosid VIII de belirlenmiştir. Kırmızı yonca tohumları, kuersetin ve taksifolin türevlerinin ana kaynağı olmasa da, bu flavonoidler soyaasaponin ve glikozitleri ile birlikte tohumların ana bileşenleridir. Taxifolin'in anti-enflamatuar etkiler, plazma kolesterolü düşürücü etkiler ve antikarsinojenik, hepatoprotektif ve antiviral aktiviteler sergilediği ispatlanmıştır. Quercetin bileşiğinin biyoaktivitesi, in vivo ve in vitro çalışmalarda kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Kırmızı yonca ve hormonların kimyasal bileşenleri aynı hormonal reseptör bölgeleri için rekabet edeceğinden, hormonal ilaçlar alan hastalarda kırmızı yonca uygulamasından kaçınılmalıdır.

Çölgeçen, H., Koca, U., & Büyükkartal, H. N. (2020). Use of red clover (Trifolium pratense L.) seeds in human therapeutics. In Nuts and Seeds in Health and Disease Prevention (pp. 421-427). Academic Press.

Bu Bitkiyi İçeren Ürünlerimizi İnceleyin