444 54 70 - info@plantus.com.tr Doğanın Laboratuvarından.

Abhyanga Masaj; Faydaları Nedir ve Nasıl Yapılır?

AYURVEDİK MASAJ NEDİR?

Ayurveda masajı, derinlemesine rahatlatıcı, şımartıcı bir vücut masajının tam bir hazzıdır. Ayurvedik masaj, uygulayıcı tarafından dikkatli farkındalık ve dokunuşla vücudu, zihni dengelemenin derin bir sanatıyla sonuçlanan ayurvedik terapinin önemli bir parçasıdır. Masaj sırasında sakin yaklaşım ve rahatlama hali, rahatsız edici uyku düzenini iyileştirebilir ve genel bir refah duygusu sağlar. Günlük stresin, gerginliklerin vücut ve zihin üzerindeki etkilerine karşı koyar. Buna ek olarak, masaj sessizlik içinde verilir, bu da masaj terapistinin sessiz olacağı ve müziğin sadece talep üzerine çalınacağı anlamına gelir. Hangi ayurveda masajının sizin için en iyisi olduğunu bulmak için dosha dengesizlik testi yapabilirsiniz.

Klasik veya spor masajlarından farkı, koreografiye dayalı yumuşak ve hafif dokunuşlarla ritmik vuruşlar olması ve masaj baş, yüz, vücut, eller ve ayakları içermesidir. Yağ ve masaj odası, kendinizi sıcak ve güvende hissetmenizi sağlamak için ısıtılır. Bunların hepsi bir arada cilt tonunu iyileştirmeye yardımcı olur, tüm vücudu detoksifiye eder, canlandırır ve derin bir rahatlama sağlar. Ayurvedik masaj tedaviniz, yaklaşık 5 dakika sürecek tedavinizden önce kısa ve gizli bir konsültasyon ve nabız okuma ile başlayacaktır. Bu, ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi belirlemek için tasarlanması ve masajın ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmasını sağlar.

Konsültasyonu (Danışmayı) 55 ila 85 dakikalık bir tedavi izler. Tedavi süresince iç çamaşırınız olacak ve vücudunuz havlu ile kapatılacak, sadece masaj yapılan vücut kısımları yağ masajına maruz bırakılacaktır. Organik susam, ayçiçeği veya hindistancevizi yağı kullanılır, bazen bünyenize (dosha) bağlı olarak aroma yağı ile kokular eklenir. Eğer alerjiniz varsa veya kokulara duyarlıysanız, masaja başlamadan önce söylemelisiniz.  Masajdan sonra duş alma imkanı yoktur, bu nedenle kıyafetlerinizin masajdan sonra yağlanabileceğini unutmayın.

                                                                 

AYURVEDİK MASAJININ GÜÇLÜ FAYDALARI

 Bağışıklık sistemini güçlendirir
 Vücut dokularını besler
 Uyku düzenine yararlıdır
 Cildi yumuşatır ve rahatlatır
 Kan ve lenfatik dolaşımı artırır (şişmiş uzuvlar veya soğuk eller ve ayaklar varsa)
 Sinirleri yatıştırır (stres seviyesi yüksekse)
 Ağrıyı ve fiziksel stresi azaltır
 Vücudu temizler ve canlandırır
 İç organları uyarır

RAHATLATICI ABHYANGA - DERİN BESLEYİCİ AYURVEDİK YAĞ MASAJI

Abhyanga tüm vücut için derinlemesine rahatlatıcı bir yağ masajıdır. Bu masaj kol ve bacaklara nazik ve ritmik vuruşlarla yapılır ve baş (kafa derisi), yüz, mide, el ve ayaklara masaj yapılır. Abhyanga, tüm doshaların dengesini yeniden sağlar, ancak özellikle Vata dosha dengesizlikleri için temel oluşturur ve rahatlatıcıdır.

 

                                                          

 

ENERJİ VEREN GARSHAN MASAJI

Garshan masajı, cildi uyaran, biriken toksinleri daha hızlı atmak için kan ve lenfatik dolaşımı iyileştiren geleneksel kuru ayurvedik bir masajdır. Bu detoks masajı, cildi esnek ve parlak bırakan ölü cilt katmanlarını gidermek için ham ipek eldivenler ve hafif kuvvetli vuruşlarla verilir. Bu işlem yaklaşık 20 dakika sürer ve ardından 60 veya 90 dakikalık Abhyanga tüm vücut masajı yapılır. Bu masajın sonunda 5 dakikalık bir rahatlama dönemi bulunur.

 

                                                  

 

SHIROABHYANGA - DERİN RAHATLATICI AYURVEDİK BAŞ, YÜZ VE ÜST SIRT MASAJI

Shiroabhyanga, baş, yüz, boyun ve omuz bölgesine odaklanan ayurvedik bir baş masajıdır.  Ruhsal stresi ve sinir gerginliğini gidermek için olağanüstü bir tedavi yöntemidir. Saçları besleyen, zihni rahatlatan, baş, boyun ve sırt üstü gerginliği gideren inanılmaz bir saç ve saç derisi tedavisidir. Baş ve sırt masajı için masaj masasına oturacaksınız, ardından sırt üstü yatacağınız canlandırıcı bir yüz ve boyun masajı yapılacaktır.

MARMA TERAPİSİ - ŞİFALI BİR ENERJİ MASAJI

Marma terapisi, vücuttaki orijinal nokta iyileşme sistemidir. Tüm insan vücudunda, başınızın tepesinden ayak tabanlarına kadar 107 marma noktası ve baş, kalp ve pelvis bölgesinde bulunan üç “mahamamar” vardır. Mahamarmalar, düşünceleri, duyguları ve daha derin duyguları işleyen ana enerji merkezleridir. Marma yaşamsal noktaları akupunktur ya da akupunktur noktalarına benzer ve süptil enerji kanallarının (prana) vücuda, zihne ve bilince erişim noktalarıdır.

Fiziksel olarak bu noktalar, vücutta lenfatik sistemin, kan dolaşımının ve eklemlerin buluştuğu bağlantı noktalarını temsil eder.  Masaj sırasında, enerji blokajlarını serbest bırakmak ve vücudun kendi iyileştirme yeteneklerini desteklemek amacıyla marmaların uyarılmasına büyük önem verilir. Marma'nın bilgisi, uygulayıcının sağlık ve huzuru geri kazanmak amacıyla hem kaba hem de ince bedenler aracılığıyla prana akışını etkilemesine izin verir. Yaşam boyunca vücut, marma noktalarında birikebilecek fiziksel ve duygusal strese maruz kalır ve sağlıklı bir vücut sıvısı akışına sahip olmak, vücudu toksinlerden arındırmak hayati önem taşır.

Masaj sıcak bir odada yapılır ve vücut havluyla kaplanır. Marma'nın hayati noktaları, vücudu ve zihni rahatlatmak ve dengelemek için çok hafif bir dokunuş ve özel olarak seçilmiş uçucu yağlarla dikkatli bir şekilde uyarılır. Bu tedaviye en iyi etkiyi vermek için bu gençleştirici aroma masaj terapisi (30 veya 60 dakika), sıcak yağ (Abhyanga) ile 60 dakikalık bir tam vücut masajı ile birleştirilir.

 

                                                                                                                                          Doçent Dr. Hasib Sheikh. Ayurveda Tıbbı Bölümünün Eski Başkanı

                                                                                                                                                                                                                       Hamdard Üniversitesi